Eu cred că și Poezia e templul Duhului Sfânt...
Cum se
visează slovele-n Cuvânt
Și acum,
când mâna mea te scrie,
Se umple Gândul
de fiorul sfânt...
Ce chip
aveai, ce ochi dumne-zeiești!
Nu-i cine
pe pământ să nu îi placă,
Din
același Vis când mă privești
Se-oprește
parcă Timpul să mai treacă...
Te port
în suflet ca pe-o Rugăciune
Și vreau
până la capăt să-i rămân,
M-am
visat cu tine, ce minune!
Știu,
Visul niciodată nu-i bătrân...
22 Iunie 2026
* * *
Atunci când tac și-atunci când
scriu
Mi-e gândul martor că sunt viu
Și-aud cum bate-n pieptul meu
O inimă de Dumnezeu!
Mă simt ca rugul cel aprins
De focul dragostei cuprins,
De Dragostea primită-n dar,
Aici nimic nu-i în zadar!
Și-așa mi-e dor ca la-nceput
Când gânguream Adam din lut,
De ochii tăi să fiu învins,
Mă simt ca rugul cel aprins,
Ca apa limpede-n ulcioare
Și frumusețea ta nu doare;
Acum, când știu că mă citești
Ești mai frumoasă decât ești!
Tu vino dar în templul sfânt
Și-așa mistuitor cum sunt,
N-auzi cum bate-n pieptul meu
O inimă de Dumnezeu?
Nicolae Nicoară-Horia


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu